BM Genel Sekreteri Guterres’ten Türkiye’ye teşekkür

14.07.2022 09:22 Haber Deposu: İHA Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları sonrası Ukrayna tahılının Karadeniz limanlarından sevkiyatında yaşanmış olan sorunlarla ilgili Rusya, Türkiye, Birleşmiş Milletler (BM) ve Ukrayna taraflarının temsilcileri İstanbul’da bir araya geldi. Rusya, Türkiye ve Ukrayna’nın askeri temsilcilerinin katılmış olduğu toplantı sonrası Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Türkiye’nin Karadeniz’den güvenli tahıl nakliyatının gerçekleşebilmesi için ortaya koyduğu çabalara teşekkür etti.
New York’taki BM Genel Merkezi’nde konuşan Guterres, Türk hükümetinin, Karadeniz’den tahıl nakliyatı mevzusunda İstanbul’da toplantı düzenlemek için gösterdiği çabalardan dolayı memnun bulunduğunu açıkladı. Guterres yapmış olduğu konuşmada, “Bugün İstanbul’da, Ukrayna besin ürünlerinin Karadeniz üstünden güvenli şekilde ihraç edilmesini sağlamak için mühim bir adım attık. Türkiye hükümetine, görüşmeleri düzenlemek için gösterdiği muhteşem çabalar için teşekkür ediyorum. Küresel krizlerin kararttığı bir dünyada bugün nihayet bir ümit ışığımız var. İnsanların acılarını dindirmek, dünya genelinde açlığı hafifletmek, gelişmekte olan ülkeleri ve savunmasız insanları desteklemek, küresel besin sistemine istikrar getirmek için bir ümit ışığımız var. Bu, kapsamlı bir anlaşmaya giden yolda mühim ve somut bir adım.” dedi. BM’nin İstanbul’daki müzakerelerde İnsani İşler başkanı Martin Griffiths ve BM Tecim ve Kalkınma Ajansı (UNCTAD) Başkanı Rebeca Grynspan tarafınca temsil edildiğini söyleyen Guterres, Ukrayna’nın besin ürünleri ile Rus besin ve gübrelerinin dünya pazarlarında tam olarak yer alması icap ettiğini açıkladı.
“İSTANBUL’DAN GELEN UMUT, DİYALOĞUN ÖNEMİNİ GÖSTERİYOR”
BM Genel Sekreteri Antnio Guterres, Ukrayna’daki milyonlarca ton tahılın Karadeniz üstünden “güvenli bir halde ihraç edilmesini” sağlamak için “ileriye doğru tehlikeli sonuç bir adım” atıldığını söylerken, Rusya ile Ukrayna içinde hemen hemen resmi bir antak kalma imzalanmadığını altını çizdi.
Ukrayna’daki savaşın devam ettiğini sadece İstanbul görüşmelerinden gelen ümit verici haberlerin diyaloğun önemini gösterdiğini söyleyen Guterres, “Bugün İstanbul’dan gelen ümit, bizlere diyaloğun önemini gösteriyor. Bu ümit ışığından esin alarak sulh için gereksinim duyulan ve görüşme edilmiş bir çözüme giden yolu aydınlatmaya destek olmalıyız” şeklinde konuştu. Guterres, İstanbul’daki ilk toplantının muhtemelen önumüzdeki hafta başka toplantıların gerçekleşmesinin önünü açmasını umduğunu söylemiş oldu.
Rusya ve Ukrayna içinde savaşı sona erdirmek için bir sulh anlaşmasına varılması mevzusunda açıklamada bulunan Guterres, bugünkü gelişmelerin son aşama cesaret verici olmasına karşın, antak kalma için hemen hemen “uzun bir yol” bulunduğunu söylemiş oldu. Guterres, “Tüm tarafların amacı yalnız Rusya ile Ukrayna içinde bir antak kalma değil, dünya için bir anlaşmadır.” ifadelerinde bulunmuş oldu.
İstanbul’da 4’lü tahıl koridoru zirvesi sonlandı: Bakan Akar’dan izahat

Son Dakika Haberler