Çocuklar spor yaparken kalp sağlığına dikkat

12.07.2022 15:55 Son Güncelleme: 12.07.2022 15:55 Çocukluk ve genç erişkin dönemde spor yapmak niçin oldukça önemlidir?
Çocuk ve genç yetişkinlerde azalmış fizik aktivite yada spor yapmama sonucu aşırı kiloluluk, diyabet (şeker hastalığı), kalp hastalıkları, metabolik sendrom ve kolay yaralanma risklerinde artış olduğu görülmektedir. Bu yüzden birçok organizasyon ile çocuklarda fizik aktivitenin artırılması ve spor faaliyetlerinin artırılmasına yönelik çabalar desteklenmelidir. Günümüzde kent yaşamı evlatların fizik aktivitelerini giderek kısıtlamakta ve spor yapmalarını zorlaştırmaktadır. Birçok ulusal ve internasyonal organizasyonlar meydana getirilen toplantılarda evlatların aşırı kiloluluk riskine maruz kalmalarını azaltmak için spor faaliyetlerine yönlendiren emekler yürütmektedir. Spor ve fizik aktivite faaliyetlerine katılmayan bireylerde sağlıksız beslenme ve öteki yaşam koşullarının da eklenmesi ile hastalık risklerinin artması ve hastalıklarla savaşım gücünün düşmüş olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Çocuk ve genç erişkinlerde hangi spor aktiviteleri ve egzersiz türleri tavsiye edilir, spor faaliyetlerinde süre mühim mi?
Çocuklarda spor aktiviteleri için Dünya Sıhhat Örgütü ve öteki organizasyonlar tarafınca bazı önerilerde bulunmaktadır: 1.Günlük fizik aktivite yada spor faaliyetlerinin minimum orta yada daha yüksek yoğunlukta olmak suretiyle 60 dakika olması gerekmektedir. 2.Daha iyi sıhhat belirteçlerinin ortaya çıkması için 60 dakikanın üstünde spor faaliyeti yada fizik aktivite yapılması gerekmektedir. 3.Kas ve kemik sağlığının sürdürülebilmesi için meydana getirilen egzersizlerin haftada minimum 3 kez aerobik egzersizlerden oluşması gerekmektedir.
Spor ve egzersiz faaliyetlerinde ve öncesinde sıhhat kontrolü lüzumlu mi?
Spor ve egzersiz faaliyetleri öncesinde sıhhat kontrollerinin yapılması oldukça önemlidir. Bazı durumlarda hangi spor faaliyeti yada egzersizlerin daha uygun olacağının seçiminde bazı testlerin yapılması gerekebilmektedir. Okul, spor kurumları ve sıhhat kuruluşları içinde yapılacak ortaklaşa iş ile çocuk yada erişkin fert için en uygun program hazırlanabilir. Bazı hastalıkların sessiz kalması ve klinik bulgu vermemesi sebebi ile yapılacak spor aktivitesinin görünüşte başarısız olmasına niçin olur. Bu yüzden bilhassa çocuklarda kalp hastalıkları ve akciğer hastalıklarının varlığı spor aktivite ve egzersiz esnasında büyük risk oluşturmaktadır. Bilhassa yarışmalı egzersiz faaliyetleri ve spor aktivitelerinde bu risk daha büyük olduğu bilinmektedir.
Çocuk ve genç erişkinlerde spor faaliyetleri için tavsiyeler nedir?
Günümüzde giderek artan aşırı kilo ve aşırı kiloluluk genel sıhhat problemlerine yol açmış olduğu şeklinde kalp ve damar hastalıkları açısından da risk oluşturmaktadır. Bu yüzden bilhassa çocuk ve erişkinler tertipli spor faaliyetlerine yönlendirilmelidir. Sadece Spor aktivitelerinin bilgili yapılmadığı durumlarda ise spor yapılmaması kadar tehlikeli sonuçlar olmaktadır. Bu yüzden tertipli spor faaliyetinin sıhhat açısından yarar sağlaması için ilk olarak günlük meydana getirilen spor faaliyetinin belirli bir program çerçevesinde yapılması ve giderek artırılması gerekmektedir. Daha mühim bir öteki husus ise gerek spor faaliyetleri öncesinde gerek bu aktivitelerin giderek artırıldığı dönemlerde tertipli sıhhat kontrollerinin yapılması gereklidir. Sıhhat kontrolleri içinde kalp hastalıkları için Kardiyoloji muayenesi ve tetkikler için EKG, Eforlu Stress Testi ve Ekokardiyografi sayılabilir. Meydana getirilen muayeneler sonrasında ek olarak akciğer hastalıkları ve ortopedik hastalıkların taraması gerekebilir.
Prof.Dr.Ayhan Çevik son olarak; ”Meydana getirilen spor aktivitelerinde performans sağlanamaması yada spor aktivitesinin bırakılmaya çalışılması bir sıhhat problemi göstergesi olabilmektedir.” dedi.

Son Dakika Haberler