“Çocuklarda ishalin daha sık görülme sebebi havuz suları”

13.07.2022 12:10 Haber Deposu: DHA Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Murat Sütçü, çocuklarda yazları artan hastalıklar hakkında bilgilendirmede bulunarak, bilhassa son dönemde yaygın görülen ishal mevzusunda uyarılarda bulunmuş oldu.
BU HASTALIKLARA DİKKAT EDİLMELİ
Çocuklarda yazları sık görülen hastalıklara karşı ailelerin dikkatli olması icap ettiğini vurgulayan Doç. Dr. Sütçü, akut gastroenterit (ishal), idrar yolu enfeksiyonu, dış kulak yolu iltihabı, besin zehirlenmeleri ve güneş çarpmasının yazın sık görüldüğünü açıkladı. Doç. Dr. Sütçü, “İshalin sık görülme sebeplerinden biri yiyeceklerde hastalığa yol açan bakteri, virüs toksinlerin daha kolay çoğalmasıdır. Ek olarak havuz ve su ile ilgili etkinlikler bulaşmayı kolaylaştırmaktadır” diye konuştu. İSHAL VAKALARI ARTIŞTA
Çocuklar içinde salgın boyutunda ishalin olma sebeplerinin göz ardı edilmemesi icap ettiğini söyleyen Doç. Dr. Sütçü, havaların ısınması ve dinlence yerlerine gidilmesiyle beraber havuz kaynaklı ishal vakalarının da arttığını belirtti.
TATİL YERLERİNDE BEKLEMİŞ GIDALARDAN UZAK DURUN
Hastalığa yol açan faktörlere de değinen Doç. Dr. Sütçü, “Kişisel temizlik ve toplu alanlardaki temizlik kurallarına uymamak başlıca faktörlerdir. Dinlence yerlerinde (açık büfelerde) beklemiş, süresi geçtikten sonrasında yine kullanılan ve uygun gizleme koşulları sağlanmayan gıdalarla ve havuz kaynaklı olmaktadır” ifadelerini kullandı.
KUSMA, KARIN AĞRISI, İSHAL VE ATEŞ EN SIK RASTLANILAN BELİRTİLER
Hastalıklarda görülen belirtilerden bahseden Doç. Dr. Sütçü, şu detayları paylaştı:
“Kusma, karın ağrısı, ishal ve ateş en sık gördüğümüz belirtilerdir. İlk günlerde kusma ön plandadır. İshal sulu ve fena kokuludur. Mukus içerebilir. Sıvı kaybı arttıkça halsizlik ve baş dönmesi sık yaşanır.”
BESLENME ALIŞKANLIKLARININ KÖTÜ OLMASI UZAMIŞ İSHALE NEDEN OLABİLİR
Doç. Dr. Sütçü, çocuklarda uzun devam eden ishalin ise çoğu zaman beslenme alışkanlıkları fena olanlarda, parazitler enfeksiyonlarda ve evvelde bağırsak hastalığı olanlarda görüldüğünün altını çizdi.
ELLER SIK SIK YIKANMALI
Maske zorunluluğunun kalkmasının evlatların bağışıklığını düşürmeyeceğini belirten Doç. Dr. Murat Sütçü, “Sadece damlacık kanalıyla bulaşan enfeksiyonları kolaylaştırır. İshalde bulaş daha fazlaca fekal- oral yolla olur. Bundan da elleri sık yıkamak, ortak kullanılan havuzlara hasta evlatların girmesini önleyerek korunmak mümkündür” dedi.
VİRÜS VE BAKTERİLER ÇOCUKLARI OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR
Hangi virüs ve bakterilerin evlatları negatif etkilediği sorusuna cevap veren Doç. Dr. Sütçü, şunları söylemiş oldu:
“Yazları virüslerden enterovirüsler ,rotavirüs, adenovirüs ve norovirüs enfeksiyona niçin olur. Bakterilerden salmonella, shigella camplobakter; parazitlerden ise amip sık görülen etkenlerdir.”
KUSMA VE SIVI KAYBI VARSA MUTLAKA DOKTORA BAŞVURULMALI
Doktora gidilmesi mevzusunda geç kalınmaması gerektiğine dikkat çeken Doç. Dr. Sütçü, “Kusan, ağızdan beslenemeyen, sıvı yitirilmesine yol açacak kadar ishali olan halsiz ve düşkün çocuklar zaman kaybetmeden anne babaları tarafınca uzman hekime götürülmelidir. Erken dönemde başvurulursa hastalığın ilerlemesi durdurulur” ifadelerini kullandı.
TEDAVİDE SIVI ALIMINI ARTIRMAK ANA AMAÇTIR
Tedavi yolları hakkında da açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Sütçü, “Tedavide sıvı alımını çoğaltmak, kusma ve ishali denetim altına almak ana amaçtır. Antibiyotikler zorunda kalmadıkça kullanılmamalıdır. Beslenmesi fena ve gelişim geriliği olan çocuklarda çinko desteği verilebilir” dedi.
 

Son Dakika Haberler