Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cenup ABD yolcusu

ürkiye’nin Latin ABD açılımı son dönemde ivme kazanmıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan temmuz ayı sonunda Venezuela, Arjantin ve Meksika’yı kapsayan Latin ABD turuna çıkacak. Bilhassa Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun Türkiye ziyaretinden 1,5 ay sonrasında gerçekleşecek iade-i ziyarette, 54 iş birliği anlaşması gündemde olacak.
Latin ABD ve Karayipler ülkelerine yönelik stratejik açılım politikasını sürdüren Türkiye, bölgedeki 17 büyükelçiliğiyle en büyük diplomatik ağlarından birisine haiz oldu.
15 MİLYAR DOLARA ÇIKTI
El Salvador’un başkenti San Salvador’da açılacak büyükelçilik ile bu sayı 18’e çıkacak. Artan diplomatik varlığıyla beraber ekonomik ilişkilerini de güçlendiren Türkiye, bölge ile tecim hacmini 15 milyar dolara yükseltti. Son olarak Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu haziran ayı başlangıcında Beştepe’de ağırlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, temmuz ayı sonunda Venezuela’yı da kapsayan Cenup ABD turuna çıkmaya hazırlanıyor. Üç ülkeyi kapsayan turda Erdoğan, ek olarak Meksika ve Arjantin’e de ziyarette bulunacak. Erdoğan, ilişkilerin stratejik ortaklık seviyesinde olduğu Meksika’yı son olarak 2015 yılının şubat ayında, Arjantin’i ise 2018 yılının kasım ayında G-20 zirvesi sebebiyle ziyaret etmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bilhassa Venezuela’ya yapacağı iade-i ziyaretin, iki ülkenin ekonomik ilişkilerinde mühim bir açılım oluşturması planlanıyor. Türkiye ile Venezuela içinde iş birliği alanlarını artıracak 54 antak kalma üstünde görüşmelerin sürdüğü ifade ediliyor.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN LİDERLERLE BAYRAMLAŞTI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı dolayısıyla birçok ülke lideriyle telefonda görüşerek bayramlaştı.
Erdoğan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Tanzanya Cumhurbaşkanı Samia Suluhu Hassan, Lübnan Başbakanı Necip Mikati, Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayid en-Nahyan ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile ayrı ayrı telefon görüşmesi gerçekleştirmiş oldu.
‘KURBANLARIMIZ KURTULUŞA VESİLE OLSUN’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada İslam aleminin Kurban Bayramı’nı kutlama etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında, “Milletimizin ve İslam âleminin Kurban Bayramı’nı canıgönülden kutlama ediyor, bu kutsal günlerin hepimize hayırlar getirmesini, kurbanlarımızın kurtuluşa vesile olmasını Tanrı’tan arzuluyorum. Bayramımız kutsal olsun” ifadelerini kullandı.

Son Dakika Haberler