Emirgan’daki Atlı Köşk’e ortak oldu! Kıymeti 600 milyon dolar

Sabancı Tüm ortaklık’in kurucusu merhum Hacı Ömer Sabancı’nın 43 yıl ilkin vefat eden oğlu İhsan Sabancı’nın Nevin Tenik ile evlilik dışı ilişkisinden dünyaya geldiğini iddia eden Sevilay Sabancı Çınar, 19 yıl ilkin Sabancı Ailesi’ne Dava açmıştı. Adana Barış Hukuk Mahkemesi, Sabancı Ailesi’ne mirasçı olarak son olarak Sevilay Sabancı Çınar’ı eklemişti. Yargıtay 14. Hukuk Dairesi’nin 5 yıl önceki ilamında Sevilay Sabancı Çınar’ın Hacı Ömer Sabancı’nın mirasçısı olduğu kesinleşmişti. Yargıtay sonucuna gore büyükbabası Hacı Ömer Sabancı’nın mirasçısı olduğu kesinleşmesine karşın Sabancı Ailesi’nin 5 senedir hakkını vermediğini öne devam eden Sevilay Sabancı Çınar, Demir, Şevket, Istek, Sevil, Türkan, Güler, Yakup, Nur, Ömer Metin, Serra, Nazmiye, Hacı Ömer, Erol, Murat, Ozan, Ömer, Sevgi, Burak Selami, Şahin Zeynep, Faruk Selami Sabancı ile Demet Çetindoğan ve Sabancı Üniversitesi Rektörlüğü’ne dava açtı.
5.5 MİLYON LİRA TAZMİNAT Müvekkilinin Sabancı Ailesi’ne ilişik Emirgan’daki Atlı Köşk’te (Sabancı Müzesi) gerçek sahibi bulunduğunu dava dilekçesinde belirten Sevilay Sabancı Çınar’ın avukatı Dr. M. Davet Bağatur, “Müvekkilim, Atlı Köşk’ün tapu kaydında yer almamıştır. Öteki mirasçılar tapu kaydını Hacı Ömer Sabancı Tüm ortaklık A.Ş.’ye devretmiştir. Son olarak Atlı Köşk üstünde davalı Sabancı Üniversitesi lehine 49 yıllığına intifa (kullanım) hakkı tesis edilmiştir. Bu tescilin iptali ile bu kullanma hakkının sona erdirilmesini istiyoruz” dedi. İstanbul 20. Asliye Hukuk Mahkemesi, davalıların Sevilay Sabancı Çınar’a 5 milyon 533 bin lira tazminat ödemesine hükmetmiş, Atlı Köşk için tapu iptali ve tescili, intifa (kullanım) hakkı ve ecrimisil (haksız işgal tazminatı) davalarını ise reddetmişti. Çınar, karara itiraz etti.
YENİ DAVALAR YOLDA
İstanbul Bölge Adalet sarayı Mahkemesi, talebi haklı bularak Atlı Köşk’ün tapusunun iptaline karar verdi. Atlı Köşk’ün Hacı Ömer Sabancı Tüm ortaklık A.Ş. adına olan tapu kaydının 1/48 hissesinin iptaline kabul eden İstinaf Mahkemesi, Sabancı Üniversitesi Rektörlüğü lehine olan intifa hakkının iptaline karar verdi. Mahkeme ek olarak Sabancı Üniversitesi Rektörlüğü’nün 5 bin liralık ecrimisil bedelini faiziyle beraber Sevilay Sabancı Çınar’a ödemesine hükmetti. Çınar’ın avukatı Dr.Bağatur, yeni davalar açma hazırlığında olduklarını belirtti.
Kaynak: Özgürlük / Özge Eğrikar

Son Dakika Haberler