Göztepe’nin satışıyla ilgili yeni izahat

Sepil, devir sürecinde yabancı olarak bir tek Sports Rebuplic şirketinin teklifi bulunduğunu belirterek, “Yatırımcı olmak isteyen Türk yatırımcılar da vardı. Hatta onların teklifleri finansal olarak daha cazipti. Sadece burada benim en mühim kriterim Göztepe’nin doğru yönetilecek bir halde bu ortaklığı kurmasıydı. Sports Republic ile anlaşmasaydık kulüpte paydaş olarak kalmayı istemiyordum. Fakat Sports Republic benim paydaş olarak kalmamı istedi. Bu anlaşmada Sports Republic, Göztepe kulübünün mevcut ortaklarına bir ödeme yapmıyor. Kendileri Göztepe kulübüne ana para iştirakı yaparak, Göztepe için daha rahat hareket edebileceğimiz bir Göztepe oluşturmak şeklinde antak kalma yaptık. Bunun için de yüzde7 0’ini Sports Rebuplic devralacak” dedi.
“Sürem başlamadan devrin tamamlanacağını düşünüyorum” Göztepe Spor Kulübü’nde futbolun yönetiminden tamamen Sports Republic şirketinin görevli olacağını söyleyen Mehmet Sepil, “Yabancı firmanın Türkiye’ye gelip ortak olması kolay bir iş değil. Bunun için hukuki ve mali birçok incelemeler yapılıyor. Normalde bu araştırmaların bitmesi 3-5 ay bulabiliyor. Sadece biz onlara borçsuz bir kulüp devretme taahhütünde bulunduk. Geçmişin tüm garantisinin bizim tarafımızdan karşılandığı bir kulüp devrediyoruz. Böylece incelemeyi daha süratli yapma imkanı oldu. Sürem başlamadan devrin tamamlanacağını ve resmiyete kavuşacağına inanıyorum. Bu süreç futbolun yönetimiyle ilgili bir mesele oluşturmuyor. Şu anda da futbolda kararların tamamını Sports Rebuplic şirketi alıyor. Futbol takımının teknik ekibiyle ilgili çalışmalarını yaptılar. Bu ekibin mühim bir kısmı Göztepe Spor Kulübü tarafınca işe alındı. Süreç tamamlandığında bu mevzular hakkında açıklamaları meydana getirecek olan şahıs Rasmus Ankersen’dir. Onun için biz bu mevzularda detay vermek istemiyoruz. Kendisi Göztepe ile ilgili planını ve projesini anlatacak” diye konuştu.
“Midtjylland’ı iyi mi başarı göstermiş hale getirdilerse aynısını Göztepe’ye yapabilirler”
Ortaklık için Sports Republic’i niçin tercih ettiğini de özetleyen Sepil, “Sports Republic’in fazlaca mühim bir geçmiş performansı var. Son 10 yıl içinde yaptıkları belli. Göztepe’de iyi mi bir siyaset olacağını kestirmek için Midtjylland örneğine bakmak gerekiyor. Midtjylland şeklinde bir ekibi şampiyonluğa oynayan, Avrupa’ya katılan bir kulüp haline getirdi. Bu kulübü iyi mi bu duruma getirdilerse aynı politikayla Göztepe’ye de bunu yapacaklarını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.
“Türkiye’nin ilk yabancı başkanı olması için Rasmus’a teklif götürdüm”
Sports Rebuplic şirketi sahibi Rasmus Ankersen’e kulüp başkanı olması için teklif götürdüğünü aktaran Mehmet Sepil, “İş bitince tekrardan konuşacağız. Bu gerçekleşirse bir tek ilk yabancı yatırımcı değil, bununla beraber da Türkiye’de ilk kez bir yabancı kulüp başkanı olmuş olacak. Sadece kendisiyle bu mevzuda hemen hemen kati bir antak kalma yapmadık. Sürecin bitmesini bekleyip, ilk yönetim kurulu toplantısında başkanın seçileceği günü bekliyoruz” cümlelerine yer verdi.
Göztepe’nin hedefleri
Sports Rebuplic şirketinin ilk olarak altyapıya baktığını söyleyen Sepil, sözlerini şu şekilde sürdürdü:“Bizlerden altyapı takımlarının geçmiş videolarını ve bilgilerini istediler. Altyapımızdan bazı oyuncular A Ekip’a dahil edildi. Kadromuzda bulunan bazı oyuncuların kontratlarında hem iyileştirme hem de uzatma yapılıyor. Yalnız geçirme değil, bu da mühim bir süreç. Göztepe’nin hedefi, Midtjylland’ın yapabildiği başarılara Göztepe’nin ulaşması. Bu yıl Göztepe için yeni bir başlangıç yılı olacak. Bu yıl kolay bir yıl olmayacağı belli. Bu bir geçiş süreci. Sadece bu Göztepe geçiş döneminde yetersiz olacak anlamına gelmiyor. Planlı bir halde geleceğe dönük, fazlaca başarı göstermiş, her insanın hayal etmiş olduğu Göztepe’nin kurulması için emek harcamalar yapılacak. Ek olarak Torbalı’da daha ilkin oluşturmayı planladığımız spor akademisi için fon ayarlandı. Bunu hayata geçireceğiz.”
Mehmet Sepil, Göztepe’de ne meydana getirecek?
“Benim futbol ile ilgili bir dahili olmayacak” diyen Mehmet Sepil, “Sadece bununla birlikte benim yapmam gerekenler var. Bunlardan biri Torbalı Spor Akademisi. Orada yaşanmış olan tüm problemler aşıldı ve 2 yıl içinde bu projenin tamamını bitirmeye çalışıyoruz. Biri de stadyumun öteki bölümlerinin açılması için harekete geçeceğim. Gürsel Aksel Stadyumu’nu, Türkiye’nin en etken stadı haline gelmesi için kulübe destek olacağım. Bir tane de spor salonu hedefimiz vardı, bunu tamamlayacağız. Daha da önemlisi amatör branşların tamamını benim tarafımdan karşılaşması. Benim bildiğim içinde en fazla amatör branşı barındıran kulüp Göztepe Spor Kulübü. Cimnastikte Ferhat Arıcan şeklinde bir örneğimiz var. Göztepe’yi İzmir’de amatör branşlar için çekicilik merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz” açıklamasında bulunmuş oldu.
Öte taraftan Sepil, İzmir’de özelikle küçüklere yönelik Göztepe sevgisinin aşılanması için harekete geçerek okullarda emek harcamalar yaptıklarını ve gelecek yıl Gürsel Aksel Stadyumu’nda çocuk tribünü oluşturacaklarını söylemiş oldu.

Son Dakika Haberler