Haftada iki kez nohut tüketirseniz… Neticeleri olağanüstü!

Halk Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Oğuz Özyaral, haftada minimum iki kez olmak suretiyle tüketilmesini önerilmiş olduğu nohudun, DNA’nın kanser hücreleri formunda değişmesini önlediğini ve yapıyı koruduğunu beyan etti. Bu özelliğiyle nohudun, kanser hücrelerinin vücut içinde yayılmasını, gelişmesini engellemeye destek bulunduğunu aktaran Özyaral, “Nohut, bilhassa meme kanserine karşı koruyucudur. Bununla beraber nohut östrojen hormonunu dengeleyici etkisiyle bilhassa menopoz döneminde faydalıdır. Bu zamanda ortaya çıkan sıcak ve ter basması şeklinde şikayetlerin azalmasına destek sunar.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.
“NOHUT SOFRALARDA DAHA FAZLA YER BULMALI”
Özyaral, Türkiye’de bol miktarda üretilen nohudun, azca su isteyen, kıraç alanlarda bile fazlaca kolay yetişebilen bir ürün bulunduğunu dile getirerek, şunları kaydetti: “Derhal her insanın bilmiş olduğu bu bakliyat sofralarda daha çok yer bulmalı. Nohut kalsiyum, magnezyum, potasyum, selenyum, bakır, çinko ve demirin yanı sıra, A vitamini ve betakaroten açısından da varlıklı bolca lifli bir baklagildir. Nohutta yer edinen selenyum, bağırsak enzimlerinin emek verme fonksiyonlarına destek vererek, vücutta kanserin niçin olduğu bileşenlerin zehir tesirini ortadan kaldırır. Selenyum ek olarak tümör oluşumunu engellemeye yardımcıdır. Ek olarak nohut meme kanserine karşı koruyucudur. Bağırsakta zararı dokunan bakterilerin gelişmesini engellerken, sindirim sistemi için lüzumlu olan yararlı bakterilerin gelişimini de destek sunar. Nohut yüksek lif içinde ne olduğu yardımıyla kolon ve anüsle bağlantılı kanser riskini düşürür, sindirim sistemini korur ve mideyi kuvvetlendirir.” “KADINLAR NOHUTU DAHA FAZLA TÜKETMELİ”
Doç. Dr. Özyaral, bazı kişilerin vitamin değerinin kaçmaması amacıyla nohudun ıslatıldığı suyu dökmediğini sadece bu suyun vitaminden fazlaca, zehirle dolu bulunduğunu anlatarak, “Piyasaya sunulan kuru nohutların yiyecek olarak pişirilebilmesi için minimum bir gece öncesinden içme suyu içine bırakılıp şişmeleri sağlanmalı. Şişme esnasında nohut bitkisinin özelliğinden dolayı suya, mide tarafınca hazmedilemeyen, zehirli madde, gazlar bırakır. Bu yüzden içinde yumuşatıldıkları bu su dökülmeli, yeni taze suyla nohut yemeği yapılmalıdır” diye konuştu. Meme kanseri koruyuculuğu tesiri kapsamında hanımefendilerin bu besini daha çok tüketmesini öneren Özyaral, şu detayları verdi: “Nohudun tertipli tüketilmesi şeker hastalığını da önleyebilmektedir. Tansiyonu düzenlemeye yardım etmekte, ek olarak bulantı, baş dönmesi ve baş ağrısı sorunlarını de giderdiği bilinmektedir. İçeriğinde yer edinen amino asitler yardımıyla uyku düzenini sağlamada destek olabilmektedir. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve hastalıklara yakalanma riskini azaltır. İhtiva etmiş olduğu fosfor ise kemik ve diş yapısını ve güçlenmesini destek sunar. Mutluluk hormonlarına tesir eden nohut böylelikle depresyonu engellemeye de destek olabilir. Kolesterolü düzenleyici, kalp damarlarını açıcı ve kalbi koruyucu özelliklere haizdir. Beyinsel ve zihinsel yorgunluğu giderir, hafızayı güçlendirerek öğrenmeyi kolaylaştırıcı özelliği bulunur.”

Son Dakika Haberler