İstanbul metrosunda ırkçı saldırıya uğrayan Senegalli aile konuştu

11.07.2022 18:45 Haber Deposu: İHA Fatih Haliç metrosunda geçtiğimiz günlerde yaşanmış olan vakada eşi ve 2 kız çocuğuyla seyahat eden Senegal uyruklu Baye Daouda Diagne (51), O.O.K. tarafınca ırkçı söylemlere maruz kalıp sözlü saldırıya uğramıştı. Yaşananlar ise metrodaki bir başka vatandaşlar tarafınca cep telefonuyla kaydedilmişti.
Polis tarafınca yakalanan kişi tutuklandı
Toplumsal medyada gündem olan vakayla ilgili harekete geçen Fatih İlçe Güvenlik Müdürlüğü Asayiş Yazıhane Amirliği ekipleri emek harcama başlatmıştı. Meydana getirilen incelemeler sonucunda polis ekipleri, kimliğimi tespit ettikleri şahsı kısa sürede yakalamıştı. Gözaltına alınarak emniyete götürülen kişi, işlemlerinin arkasından sevk edilmiş olduğu adliyede çıkartıldığı mahkemece, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme”, “ayrımcılık” ve “tehdit” suçlarından tutuklanarak cezaevine göndermişti. Bakan Asil Senegalli aileyi ziyaret etti
Olayın arkasından İçişleri Bakanı Süleyman Asil, Senegalli Baye Daouda Diagne ve ailesini dün Kağıthane Telsizler Mahallesi evinde ziyaret etti. Delikanlı ziyaret sebebiyle mutluluk yaşarken, Bakan Asil ise insanın evlatları olan Rukiye Diagne (5) ve Fatima Diagne’ye (3) hediyeler verdi. Ziyarette ise aileyle söyleşi eden Bakan Asil, birlik, beraberlik ve kardeşlik vurgusu yapmış oldu. Sohbetin arkasından aileye sarılan Asil evden ayrıldı.
“Moralim oldukça bozuldu, bakan yanımıza kadar geldi, bizi ziyaret etti ve ben mutlu oldum”
Öte taraftan ailesiyle beraber saldırıya uğrayan Senegalli Baye Daouda Diagne, İhlas Haber Ajansı’na (İHA) konuştu. Diagne, “Metrodaydım, bir tane adam bizim yanımıza geldi. Bizlere sövgü etti ve fena sözler söylemiş oldu. Bende rahat rahat oturuyordum. Vezneciler durağına kadar adam bana hücum etti. Sonrasında o metrodan indi, bende eve kadar geldim. Moralim oldukça bozuldu, sonrasında bakan Süleyman Asil yanımıza kadar geldi. Bizi ziyaret etti ve ben mutlu oldum. Ülke esasen bizim ülkemiz, bizim ekmeğimiz burada, her şeyimiz burada. Beni ziyaret etti, mutlu oldum. Esasen bizim yanımıza gelmesi kısaca o kadarı bana yetti. Şimdi ben yaşadığım her şeyi unuttum. Bakan, ‘bu ülke bizim ülkemiz, bu cumhuriyet bizim cumhuriyetimiz’ dedi. Fazla bir şey anlatmaya gerek yok, oldukça mutlu oldum. Daha ilkin başıma böyle bir durum gelmedi. Bunu bana meydana getiren tutuklandı, cezaevinde. Vaka esnasında yanımda 2 kızım ve eşim vardı. Ben pazarcıyım, şimdi burada parfüm falan satıyorum. 11 yıl ilkin Türkiye’ye geldim. Ülkeden memnunum, burası süper ve benim ülkem. Vakadan sonrasında hepimiz beni aradı. Bana ‘burası senin ülken, devletin fena bir şey yapma. Senin burada komşuların var’ şeklinde şeyler söylediler. Ben kendimi oldukça mutlu hissediyorum. İnşallah oturma iznimiz var, vatandaşlık da alacağız” dedi.

Son Dakika Haberler