Japonya Başbakanı Kişida, Abe’nin ölümünden polisi görevli tuttu

14.07.2022 17:34 Haber Deposu: İHA Eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin seçim hitabı yapmış olduğu Nara şehrinde silahlı saldırıya uğrayarak yaşamını kaybetmesinin yankıları sürüyor. Japonya Başbakanı Fumio Kişida suikasta dair yapmış olduğu açıklamada, “Güvenlik önlemleriyle ilgili problemler bulunduğunu düşünüyorum” dedi. Kişida, Ulusal Kamu Güvenliği Kurulu ve Ulusal Polis Teşkilatı’ndaki yetkililerin neyin yanlış gittiğini araştırdığını ve alınabilecek önlemleri rapor edeceklerini söyleyerek, “Onları öteki ülkelerdeki örnekleri incelerken, kapsamlı bir araştırma hayata geçirmeye ve düzeltilmesi gerekenleri düzeltmeye çağırıyorum” şeklinde konuştu.Kişida ek olarak, Abe için resmi cenaze töreni düzenleneceğini açıklayarak, “Japonya, Eski Başbakan Abe’nin anısına resmi cenaze töreni düzenleyerek şiddete boyun eğmeme ve demokrasiyi kararlılıkla müdafa kararlılığını gösterecek. Japonya ek olarak dünyaya, enerjisini sürdürme ve geleceğe giden yolu açma kararlılığını gösterecek” dedi.
ANNESİNİN İFLASI NEDENİYLE KİN BESLEDİĞİ ORTAYA ÇIKMIŞTI Ülkenin en uzun süre görevde kalan başbakanı unvanını elinde bulunduran Eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe, geçtiğimiz Cuma günü seçim hitabı yapmış olduğu Nara şehrinde el yapımı silahla saldırıya uğramıştı. Eski bir Japonya Öz Müdafa Kuvvetleri (SDF) çalışanı olan zanlı Yamagami’nin, annesinin mali çöküşünden görevli tuttuğu bir dini gruba olan yakınlığı sebebiyle Abe’ye hücum gerçekleştirdiğini söylediği ortaya çıkmıştı. Annesinin söz mevzusu dini gruba yüksek oranda bağışlar yaparak ailesini ekonomik felakete sürüklediğini söyleyen saldırgan ek olarak, Abe’nin eski başbakan olan dedesinin söz mevzusu grubu Japonya’ya ilk getiren şahıs bulunduğunu iddia ederek bundan dolayı Abe’ye kin beslediğini itiraf etmişti.
DİNİ GRUPTAN AÇIKLAMA GELMİŞTİ
İddialara mevzu olan Dünya Barışı ve Birleşmesi için Aile Federasyonu’ndan (Birleşme Kilisesi) meydana getirilen açıklamada ise saldırganın annesinin, grubun takip edeni olduğu doğrulanmıştı. Buna karşın, insanların kendi istekleriyle bağış yaptıkları ve bağış miktarlarına kendileri karar verdikleri kaydedilirken, Abe’nin ise daha ilkin bir grup etkinliğine “organizasyonun barışı teşvik etme amaçlı faaliyetlerine övgü durumunda” bir ileti gönderilmiş olduğu belirtilmişti. Ek olarak Abe’nin grubun bir üyesi ya da danışmanı olmadığı vurgulanmıştı.
Shinzo Abe son yolculuğuna uğurlandı

Son Dakika Haberler