Kabarmalara Doyamayan Sünger Gibi Mükemmel Sade Pandispanya

Tarifin Hikayesi

Kabarmalara Doyamayan Sünger Gibi Mükemmel Sade Pandispanya Tarifi İçin Malzemeler

 • ️8 adet m irtifa ılık yumurta
 • ️1 fiske tuz
 • ️1 su bardağı ve çeyrek kadeh daha şeker (287 gram)
 • ️1 su bardağı ve çeyrek bardak daha un (180 gram)
 • ️1 su bardağından yarım parmak beceriksiz mısır nişastası (100 gram)
 • ️Yarım dere bardağı kaynar su (75 ml)
 • ️3 paket vanilya
 • ️1 paket kabartma tozu

Kabarmalara Doyamayan Sünger Gibi Muhteşem Sade Pandispanya Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. İlk önce fırını ısıtalım sonradan; 200 derecede fanlı ayarda. Daha Sonra, yumurta aklarına tuz ve şekerin tam yarısını ekleyip mikserin düşük ayarında (seviye 2) 30 saniye çırpalım.
 2. Ardına mikseri orta hız (düzey 4) getirip 30 saniye daha çırpalım.
 3. Sonra daha yükseğe açıp (seviye 6) da 2 dk çırpalım. Sonra (seviye 7 de) yaklaşık olarak çırpıp, en son azcıkta en yüksek te (Seviye 8) de harcımız kar gibi akmayan, traş köpüğü kıvamında olunca çırpmayı bırakalım.

Bu zaman herkeste değiştirme gösterir. Sonradan öbür, rahat yüksek bir kap içerisine yumurta sarılarını, şekerin kalanını katıp mikserle önce düşük hızda 1 dakika, sonradan birazcık yükseltip 1 dk daha, sonra orta seviyede 2 dk, sonrada biraz daha yükseltip 1 dk daha çırparak yumurta sarılarının renginin tamamen açılıp mayonez kıvamını almasını sağlayalım. Anında ardına kaynar suyunu yavaşça dökerek düşük hızda çırpmaya devam edelim. Suyu ekledikten daha sonra 3-4 dk daha orta hızda çırpmalı köpük gibi kabarık puf puf, fazla akışkan olmayan bir kıvam elde etmeliyiz. Yumurtaları çırpmak ve şekerlerin tamamen erimesini temin etmek çok manâlı. sonra; un, nişasta ve kabartma tozunu eleyerek yumurta sarısı üstüne ekleyelim. Vanilyalarıda eleyerek, elekten geçmeyen taneleri atalım. Mikserin en az hızında 6-7 saniye karıştıralım. Ve mikseri bırakalım, silikon spatula ile devam edip unu yedirene kadar nazikçe hamuru alttan üste karıştıralım. Bu aşamada hamur incelip azalıp çökmüş sönmüş katılaşmış görünürse, endişe duymayın. Sonradan kar gibi çırpılmış yumurta aklarını, unlu karışıma 5 seferde, gitgide ekleyerek, spatula ile alttan yukarı fazla nazik hareketlerle karıştırarak birbirine narince yumurtaları söndürmeden yedirelim. Hamurun son baştan kıvamı volümlü şişmiş köpük köpük puf puf olmuş olacak.200 derecede 3-4 dk sonradan üzeri kabuk miktar kabarır ışık halkası gelince ayarı derhal mutlaka 150° ye düşürelim ve 1 saat her tarafında fırını hiç açmayalım. Pandispanya pişince fırından hemen alalım ve bekletmeden bir tel üzerine 2 adet mutfak havlusu koyup üstüne keki ters çevirip, bekletelim. Mutlaka bu şekilde 1 saat kalıpta ters çevrili soğutalım, tel üzerinde zıt çevrili şekilde beklesin süre sonunda kalıp içinden keki çıkarıp ayrıntılarıyla soğuduktan sonradan heryerini streçleyip, buzdolabında 5 gün,, dondurucuda 5 ay bekletebilirsiniz. Hemencecik pasta yapacaksanız en az 5 saat dinlenmiş olması gerekir ki kuytu kesebilesiniz ufalanmadan. Kalıbın yüksekliği eğer 15 cm ise duvarlara kağıt koymaya lüzum yok, eğer irtifa 10 cm ise, çember etrafına duvarlara yağlı kağıt kesilip margarin ile yapıştırılıp 15 santime yükseltilmelidir. Tabanlı kalıp ise tabana yuvarlak kağıt konulmalı, tabansız kalıp çemberse taban kısmı yağlı kağıt ile çembere büzülerek yuvarlak tutturarak kapatılmalıdır dışına akma olmaması için. .