Kalamış Yaz Festivali: Müzik, Coşku ve Peyk

Geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen ve bu yıl da film gösterimleri ve konserlerle ilgilileri bir araya getiren Kalamış Yaz Festivali’nde 51 gün süresince 34 konser, 17 film vizyonu sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Alınan biletlerde dileyenlere sokak hayvanlarına ya da yeni doğan paketlerine yardım yapma olanağı sunulması da oldukça kıymetli.
Dün akşam ben de ruhumun ihtiyacını gidermek için soluğu Kalamış Mustafa Kemal Atatürk Parkı’nda alanlar arasındaydım. Peyk topluluğunun sahne almış olduğu gecede sahil kıyısındaki parkta toplanan insanların keyifle topluluğa eşlik etmelerine şahit oldum. Şarkılara eşlik edenlerin tek bir kuşağın insanı değil kuşaklararası bulunduğunu görmek de ek olarak memnun edici bir gelişmeydi. Bu bağlamda günümüzde gittikçe zorlaşan her yaşa hitap etme sorumluluğu kısasında Peyk’in başarıyla müzikal yolculuğuna devam ettiğini görmekteyiz.
Dinleyiciler “İçimdeki İz”, “Halim Yok”, “Sobe”, “Lay-Lay-Lom”, “Derdini Bul”, “Yol”, “Don Kafa”, “Ne Oldu Bana” benzer biçimde Peyk diskografisinde yer edinen şarkıların yanında “Peyk” şarkısıyla da topluluğun geçmişini keşfetme fırsatını elde etti. Dinleyicileri gözlemlediğimde de Peyk’in kurulduğu senelerden beri dinleyen kuşakların yer almasının yanında genç kuşakların da konser alanında yer alarak şarkılara eşlik etmeleri müziğin eskimediğine kıymetli bir işaret olarak dikkat çekti.
Konser sonrasında İrfan Alış ile gerçekleştirdiğimiz kısa sohbette topluluğun albüm hazırlığında bulunduğunu ve beş yıl aradan sonrasında bu kış Peyk’in yeni bir albümle dinleyicileri buluşturacağının haberini aldım. Asla şüphesiz Peyk yeni albüm emekleri, konserleri ve projeleriyle eski-yeni dinleyicilerini coşkusuna katarak müzikal yolculuğuna devam edecek.
Kalamış Yaz Festivali, müzik topluluklarına sağlamış olduğu açık hava sahnesiyle dinleyicilere ulaşmaları hususunda kıymetli bir fırsat alanı yaratmış. Bu bağlamda emeği geçenleri de ek olarak kutlamak gerekir. Unutmayalım ki her topluluk açık hava festivallerinde dinleyici ile buluşmak ister. Bu buluşmaların daha da artması temennisiyle…
Daha nice festivallere…

Son Dakika Haberler