Planlar hazırlandı! Fransa’yı bekleyen ağırlık basma

Euronews’in haberine bakılırsa; Ülkenin güneyindeki bir iş ve iktisat konferansına katılan Le Maire “Bence Rus gaz tedarikinin tamamen kesilmesi hakikaten olası ve biz bu senaryoya hazırlıklı olmalıyız “diye konuştu. Maliye Bakanı bu senaryonun göz ardı edilmesinin “tamamen sorumsuzluk” olacağını da sözlerine ekledi.
Le Maire ilk etapta hane halkları ve iş yerlerinden enerji tüketimini azaltmalarının isteneceğini belirtti.Yurt dışından gelecek olan sıvılaştırılmış organik gazın (LNG) tekrardan gaza dönüştürülmesi için yüzen tesis benzer biçimde yeni alt yapıların inşasına da hız verilecek.
Hükümet ek olarak şirket şirket inceleyerek, enerji tasarrufu yapabilmek için hangilerinin daha azca üretim yapabileceğine bakacak. Nükleer ve kömür seçenekleri masada
Fransa, yüzde 17’lik bir oranla Rus organik gazına bazı komşularına kıyasla daha azca bağımlı, sadece Rus organik gaz akışının tam kesilmesi durumunda ülkedeki nükleer reaktörlerin büyük kısmın bakım altında olduğundan, açığa çıkacak enerji açığının nükleer güç istasyonları tarafınca karşılanması zor görünüyor.
“Enerji güvenliği” sebebi öne sürülerek ülkenin en büyük elektrik dağıtım şirketi EDF’i kamulaştıracağını açıklayan Fransa, geçtiğimiz haftalarda da ülkede kömürle çalışan termik santrallerin gelecek kış tekrardan devreye sokmayı planladığını duyurmuştu.
 

Son Dakika Haberler