Rusya vanaları kapattı! Acil durum duyuru ettiler

13.07.2022 23:21 Haber Deposu: İHA Rusya-Ukrayna Savaşı ve Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya yönelik yaptırımları sebebiyle Rus gazına bağımlı olan Avrupa’da enerji tutarları artmaya devam ediyor. Macaristan Devlet Bakanı Gergely Gulyas düzenlemiş olduğu basın toplantısında, “Ukrayna’da uzayan cenk ve (Rusya’ya karşı) Brüksel yaptırımları sebebiyle, Avrupa’da enerji tutarları fırladı ve kıtanın büyük bölümünde bir enerji krizi patlak verdi” ifadelerini kullanarak, “Son günlerde, Avrupa’nın sonbahar-kış sezonu için büyük olasılıkla kafi gaza haiz olmayacağı açıkça ortaya çıktı” dedi.
Macar ailelere ve ülke ekonomisine enerji sağlamak için Macar hükümetinin enerji sektöründe “acil durum” duyuru ettiğini duyuran Gulyas, gelecek ay yedi maddelik fiil planının yürürlüğe gireceğini deklare etti. Hükümet hazırladığı 7 maddelik fiil planı içinde, senelik organik gaz üretiminin 1,5 milyar metreküpten 2 milyar metreküpe çıkarılması, kömür madenciliğinin genişletilmesi, şu anda çalışmayan linyit yakıtlı elektrik santralinin yine faaliyete alınması, enerji ihracatının yasaklanması ve Macaristan’ın tek nükleer santrali olan Paks Nükleer Santrali’nin hizmet süresinin uzatılması şeklinde önlemler yer ediniyor.
Hükümetin bu acil durum önlemlerini alarak ülkedeki düzgüsel enerji arzını makul fiyatlarla sağlamayı beklediğini kaydeden Gulyas, “Macaristan’ın enerji güvenliğini güvence etmek ve nüfus için elektrik faturalarını azaltmak istiyoruz” dedi.
Macaristan büyük seviyede Rusya’dan gelen fosil yakıtlara bağımlı ve geçen yıl Rus enerji şirketi Gazprom ile organik gaz alımı için 15 senelik bir antak kalma imzalamıştı. Macaristan, petrolünün ortalama yüzde 65’ini ve organik gazının yüzde 85’ini Rusya’dan alıyor.

Son Dakika Haberler