Türkiye’yi sağanak vurdu! Birçok ilde etkili oldu

09.07.2022 20:35 Son Güncelleme: 09.07.2022 20:37Haber Deposu: İHA / DHA Kurban Bayramı’nın ilk günü birçok ilde sağanak yağış ve dolu etkili oldu. Eskişehir’de sağanak yaşamı negatif etkilerken için sağanak yağış uyarısı yapılmış oldu.
ANİDEN BASTIRAN SAĞANAK YAĞIŞ GÜNLÜK HAYATI ADETA FELÇ ETTİ
Eskişehir’de akşam saatlerinde ansızın bastıran sağanak yağış, günlük yaşamı negatif etkiledi. Yollarda su birikintileri oluşurken, bazı apartmanların alt katını da su bastı.
Meteoroloji 3. Bölge Müdürlüğü’nün geçtiğimiz gün yapmış olduğu uyarıların peşinden, Eskişehir’in şehir merkezinde sağanak yağış etkili oldu. Akşam saatlerinde başlamış olan şiddetli yağışın peşinden bazı yollarda yoğun su birikintileri oluşurken, araçlar da ilerlemekte güçlük çekti. Bazı araçların ise yolda kalmış olduğu görüldü. Ek olarak tramvay yolunda oluşan su birikintileri de seferlerin aksamasına niçin oldu. Takımlar, tramvay yolunda temizlik emek harcaması yapmış oldu.Kısa sürede sertliğini artıran sağanak yağış sonrası vatandaşlar da sokaklarda mahsur kaldı. Kurtuluş Mahallesi’nde yardımsever bir vatandaşın mahsur kalan evlatları kaldırıma taşımış olduğu anlamış olur cep telefonu kamerasına yansıdı. Karşıdan karşıya geçerken zor anlamış olur yaşayan bir kadının düşmüş olduğu anlamış olur da görüntülerde yer aldı.  
“BU SENE HATIRLADIĞIM DÖRDÜNCÜ KEZ BÖYLE OLUYOR”
Yaşamış olduğu apartmanın önü ve giriş tarafı sular altında kalan Salih Tunç, yağışla beraber devamlı su baskınının yaşandığını belirterek, “Şiddetli yağış haberlerini almıştık esasen daha ilkin. Burası Eskişehir’in Vişnelik Mahallesi, muhtarlığa gittiğin vakit Vişnelik’te oturmak bir ayrıcalıktır diyor fakat görüyorsunuz imtiyaz burada. Her yağmur burası, aynı Porsuk Çayı benzer biçimde oluyor. Alttaki evlere kadar sular girdi. Bu yıl hatırladığım dördüncü kez bu şekilde oluyor” dedi.
 
BAŞKENT’TE KURBAN KESİM ALANLARINI DOLU VURDU
Ankara’nın Altındağ ilçesinde başlamış olan dolu yağışı kurban kesim alanlarını vurdu.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Ankara’da bugün öğle saatlerinden sonrasında gök gürültülü sağanak beklendiğini duyurdu. Öğleden sonrasında başlamış olan hafifçe yağmur aniden doluya çevirdi. Şiddetli yağan dolu kurban kesim alanlarını vurdu. Ankara’nın Altındağ ilçesinde başlamış olan dolu yağışı kurban kesen vatandaşlara zor anlamış olur yaşattı. Kurbanlıklarını bırakarak kaçan vatandaşlar sığınacak yer bulmaya çalıştı. Kentin birçok ilçesinde de yağmur yağışı devam ediyor.
Ankara Valiliği’nden ‘sağanak’ uyarısı
BURSA’DA SAĞANAK VE FIRTINA; AĞAÇLAR DEVRİLDİ, CADDE VE SOKAKLAR SUYLA DOLDU
Bursa’da öğleden sonrasında etkili olan fırtına ve sağanak günlük yaşamı negatif etkilerken, ağaçlar devrildi, cadde ve sokaklar suyla doldu.
Şehir genelinde tesirini gösteren fırtına ve sağanak günlük yaşamı negatif etkilerken, Yeniceköy Mahallesinde sürücüler zor anlamış olur yaşadı, Mahmudiye Mahallesinde ise çöp konteynerleri suya tutuldu. Cerrah Mahallesinde bazı ağaçlar devrilirken, vatandaşlar, baltalar ve testerelerle devrilen ağaçları parçalara ayırarak yolu trafiğe açtı.

Son Dakika Haberler