Tuz Gölü’nde binlerce yavru flamingo yumurtadan çıktı

10.07.2022 10:53 Haber Deposu: DHA Konya, Ankara ve Aksaray sınırları içinde yer edinen Tuz Gölü, su çıkışı olmadığı için kapalı göl olma hususi durumunu taşıyor. Göl, ülkenin tuz ihtiyacını büyük oranda karşılarken, kuşların göç yolu üstünde olmasından dolayı birçok tür de ilkbahar ve yazları burada konaklıyor. Tuz Gölü’ne her yıl gelen on binlerce flamingo, gölde beslenerek, kuluçkaya yatıyor. Üreme alanında seçici flamingolar, bilhassa Aksaray’ın Eskil ilçesi sınırlarında yer edinen Tuz Gölü’nün güneyini tercih ediyor. Kuluçkadan çıkan binlerce flamingo yavrusu Tuz Gölü’nde beslenerek bölgede renkli görüntüler oluşturuyor. Gün batımıyla görsel güzellik sunan Tuz Gölü, ayak hastalıklarına iyi geldiğinin söylenmesiyle her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiye de ev sahipliği yapıyor.
‘FLAMİNGOLARIN RAHATSIZ EDİLMEMESİ İÇİN ÖNLEMLERİMİZİ ALDIK’
Eskil Belediye Başkanı Yardımcısı Veli Batur, “Bu yıl flamingolar kuluçkadan çıktı. Flamingo yavruları sıhhatli bir halde büyüyorlar ve bolca flamingo yavrusu var.  Geçen yıl Tuz Gölü’nü besleyen kanalların çiftçilerin kapatması sonrası yavruların olduğu bölgede kuraklık oluşmuştu bunun sonucunda yavru flamingolar ölmüştü. Yetkilerin emek harcaması sonucu su kaynaklarının açılması ve yağışların bu yıl bolca olması sebebi ile hem flamingo yavru ve anaçlarda popülasyon arttı. Ikimiz de Eskil Belediyesi olarak tüm tedbirlerimizi aldık. Yavru flamingoların rahatsız edilmemesi için vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Yavru flamingolar bu bölgede rahat bir halde büyüyüp, yine göç yoluna devam edecekler” dedi.
Eskilde yaşayan Mustafa Sanlav ise “Flamingo denince Eskil, Gölyazı ile Cihanbeyli akla gelir. Flamingoların üreme alanı ilçemize yakın bir bölgede. Yağışların bolca olması sebebi ile bu yıl Tuz Gölü bereketlendi. Su olunca flamingoların sayısı da ciddi şekilde arttı. Kuluçkadan çıkması Tuz Gölü’ne ayrı bir renk kattı. Akşam gün batımımda ise kuşların uçuşu ise sanki cenneti burada yaşıyormuş şeklinde his veriyor. Bu flamingolar görmeye gelenler de çoğaldı” diye konuştu. 

Son Dakika Haberler