Uçağa binme korkusunu yenmek için alternatif yöntem

Kişinin tayyare fobisi, yükseklik fobisi benzer biçimde çeşitli fobileri olabilir. Sanal gerçeklik ile kişiye bu fobilerini yaşamış olduğu sanal bir ortam oluşturuluyor. Şahıs yaşamında ilerlemesini engellemiş olan fobileri ile bu yöntemin yardımı ile vedalaşabiliyor. Şundan dolayı kişinin tayyare fobisi ya da yükseklik fobisi yaşam standardını etkileyor. İş seyahatleri yada aile ile meydana getirilen seyahatler tayyare korkusu yüzünden kabusa dönebiliyor. Sanal gerçeklik tedavisinin en yaygın uygulanmış olduğu alanların başlangıcında fobiler geliyor. Sanal gerçeklik tedavisi ile kişiye fobilerini yaşamış olduğu sanal bir ortam oluşturulduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, bu yöntem yardımıyla kişinin uçuş korkusunu yenebildiğine dikkat çekiyor. Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, psikoterapi hizmetleri kapsamında kullanılan sanal gerçeklik tedavisini söyledi. Sanal gerçeklik tedavisinin başlı başına bir terapi ekolü olmadığını vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, “Sanal gerçeklik, kanıta dayalı olan bilişsel davranışçı terapi yöntemine eklenen destekleyici bir terapi tekniğidir.”dedi. Sanal gerçeklik tedavisinin ağırlıklı olarak fobilerin tedavisinde kullanıldığını kaydeden Taşkın, “Sanal gerçeklik tedavisi denildiğinde akla çoğu zaman fobiler gelir. Sanal gerçeklik tedavisinin en yaygın uygulanmış olduğu alan fobilerdir. Kişinin tayyare fobisi, yükseklik fobisi benzer biçimde çeşitli fobileri olabilir. Sanal gerçeklik ile kişiye bu fobilerini yaşamış olduğu sanal bir ortam oluşturulur. Şahıs yaşamında ilerlemesini engellemiş olan fobileri ile bu yöntem aracılığı ile vedalaşabilir. İş seyahatleri tayyare fobisi sebebi ile karabasan olabilir. Şahıs işinden ve hatta kariyerinden olabilir. Bu benzer biçimde durumlarda oluşturulan sanal ortam ve teröpatik bağ oldukça işlevsel olacaktır.” diye konuştu.
SANAL GERÇEKLİK TEDAVİSİ AŞAMALARI Şahıs fobileri sebebi ile terapiye başvurduğunda bilişsel davranışçı terapi uygulanabilir. Ek bir teknik ile terapi kuvvetlendirilebilir. Terapisti kişiye sanal gerçekliği ve süreçlerini anlatır. VR gözlüğü denilen gözlük ile kişinin korkmuş olduğu ortam oluşturulur. Örnek olarak kişinin yükseklik fobisi var ise yüksek bir alanda yürüyormuş benzer biçimde bir alan hazırlanabilir. Elbet ki sanal gerçeklik öncesi terapistin müdahaleleri oldukça mühim olacaktır. Şahıs gözlükte karşılaşacakları hakkında bir ön bilgiye haiz olmalıdır. Terapist bu mevzuda informasyon verir ve süreç adım atar.
MARUZ BIRAKMA YÖNTEMİ UYGULANIYOR
Süreç bilişsel davranışçı terapide olan ‘maruz bırakma’ yönteminin sanal halidir. Şahıs maruz bırakıldıkça kaygı puanı alınacaktır. Şahıs, oldukca süratli olmasa bile kaygısının zaman içinde azaldığına kendisi tanık olacaktır. Bu süreçte şahıs maruz kaldıkça ve kullanılan terapi şekilleri ile adım adım fobisinden uzaklaşacaktır. Hayatında kabusa dönüşen süreçten kurtulmak için oldukça işlevsel bir yöntemdir.
SANAL GERÇEKLİK TEDAVİSİ KİMLERE UYGULANABİLİR?
Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, sanal gerçeklik tedavisi uygulamasında belirli bir yaş sınırı olmadığını fakat kişinin kendini ifade edebilmesinin mühim bulunduğunu vurgulayarak “Sanal gerçeklik yöntemi, terapistin ve danışanın oldukca etken olması ihtiyaç duyulan bir yöntemdir. O sebeple çocukluk çağından öte ergen ve erişkin bireylerde daha işlevsel ve etken olarak kullanılan bir yöntemdir.” diye konuştu.

Son Dakika Haberler