Yangın bölgesindeki vatandaşlar, UMKE ekiplerince muayene ediliyor

14.07.2022 19:28 Haber Deposu: DHA Datça’da dün başlamış olan orman yangını, bugün denetim altına alındı. 300’ü ormanlık alan 400’ü ziraat alanı olmak suretiyle toplam 700 hektar alan ziyan oldu. Yangında 4 ev ağır hasarlı olmak suretiyle, 10 ev ziyan oldu. Bölgede soğutma emekleri havadan ve karadan devam ederken, Muğla UMKE ekipleri de bölgede çalışmalarına devam ediyor. Yangının başladığı saatten itibaren bölgede olan takımlar, köyleri gezip vatandaşlara sıhhat muayenesi hizmeti veriyor. Mesudiye Mahallesi Mezgit mevkisine giden UMKE ekibi, buradaki vatandaşları da muayene etti.
Devamlı olarak bölgede devriye attıklarını belirten UMKE mensubu Osman Dinçer, “Yangının çıkmış olduğu günden itibaren il sıhhat müdürümüzün talimatıyla 24 saat sıhhat hizmeti sunuyoruz. Yangının etkilendiği bölgelerde yaşayan yurttaşlarımıza en iyi sıhhat hizmetini götürme çabasındayız. Yangından etkilenmiş olan yurttaşlarımıza müdahale ettikten sonrasında gerektiği durumda 112 ekipleriyle hastanelere gönderiyoruz. Bunun haricinde da rutin uygulamalarımız var. Yurttaşlarımızın tansiyonlarını, ateşlerini ve oksijen durumlarını ölçüyoruz. Devamlı aracımızla devriye atıp yurttaşlarımıza ulaşmaya çalışıyoruz” dedi. ‘TÜM GECE DUA ETTİM’
Yangın sürerken gece süresince yakarma ettiğini söyleyen bölge sakinlerinden Cevriye Demirtaş (88), “Yangından fazlaca korktuk. Arsalarımız yandı. Tüm gece yakarma ettim. Her yerde duman vardı. Göz gözü görmüyordu. Oldukca şükür normale döndü. Takımlar de gelip bizi muayene etti. Tansiyonumu da ölçtüler. Var olsunlar” ifadelerini kullandı.
UMKE ekiplerince muayene edilen Mustafa Eralp (71) ise “Geceyi fazlaca sıkıntılı geçirdik. Yangın, rüzgardan aniden arttı. Oldukca savaşım edildi fakat netice alınamadı. Ikimiz de geceyi sahilde geçirdik. Sabahın erken saatlerinde havadan müdahale tekrardan başladı ve denetim altına alındı. Ikimiz de rahat bir nefes aldık. Duman sebebiyle her yer kapanmıştı. UMKE ekipleri de gelip bizi muayene etti. Tanrı hepsinden razı olsun” diye konuştu.

Son Dakika Haberler