Yazın çorba tüketmenin sağlayacağı 6 mühim yarar

Çorba, hazırlanırken içine konulmuş olan çeşitli besin maddeleri ile hem leziz hem de sağlığımıza faydalıdır. Bundan dolayı beslenmemizde mühim bir yer meblağ. Çoğu zaman kışın soğuk havalarda tercih edilen çorbalar yaz sofralarında da soğuk hazırlanarak tüketilebilir. “Üstelik serinlemek ve hafifçe bir besin tüketmek için iyi bir seçenektir” yorumunu meydana getiren Beslenme ve Rejim Uzmanı Fatma Turanlı, “Yaz sofralarında bilhassa soğuk çorbalara yer verilmeli, öğle ve akşam yemeklerinde kesinlikle tüketilmeye çalışılmalı” diyerek yazın çorba ile gelen 6 faydayı sıraladı, yaz sıcaklarına karşı soğuk şekilde tüketebileceğiniz 5 sıhhatli çorbayı ve faydalarını söyledi:
1-Zayıflamaya destek oluyor Yemeğe çorba ile adım atmak doygunluğa kolay ulaşılmasını sağlayarak kilo alımını engelliyor. Yağlı ve karbonhidratlı yiyecekler yerine, besleyici kıymeti yüksek olan çorbalar tüketilen kalori oranını da azaltacağı için zayıflamaya destek oluyor. 
2-Uzun süre tok tutuyor
Kalori içinde ne olduğu devasa yükseklikte olmamakla beraber, gıda içinde ne olduğu açısından oldukça varlıklı olan çorbalar; uzun süre tok tutarak gereksiz atıştırmalıkların önüne geçiyor. 
3- Bağışıklığı güçlendiriyor
Çorbalar içerdikleri vitamin, mineral ve lifler ile bağışıklığın kuvvetlenmesine ve hastalıklardan korunmaya katkı sağlıyor. 
4- Bağırsakları çalıştırıyor 
Sebzelerde bolca oranda bulunan lifler, bağırsakların tertipli çalışmasına yarar sağlıyor. Ek olarak çorbanın büyük kısmı sıvı olduğundan bilhassa yazları vücudun su ihtiyacının karşılanmasında mühim seviyede destek oluyor. 
5- Vücut ısısını dengeliyor
Sıcak havalarda içilen çorba; yağlı ve karbonhidrattan varlıklı ağır yemekler yerine hafifçe bir seçenek olarak yerini alıyor. Kişinin daha rahat ve serin hissetmesine destek oluyor.
6- Vücut direncini artırıyor
Tüm çorbalara ilave edilebilen karabiber, pul biber, zerdeçal, nane ve kekik benzer biçimde baharatlar ile sarımsak, maydanoz, dereotu vb. sebzeler; içerdikleri vitamin, mineral ve antioksidan bileşikler yardımıyla çorbaların gıda değerlerini daha kaliteli hale getiriyor. Kişinin vücut direncini artırıyor. 
 
5 SOĞUK YAZ ÇORBASI VE FAYDALARI 
Beslenme ve Rejim Uzmanı Fatma Turanlı, yazın sıcak havalarında soğuk şekilde tüketebileceğiniz, hem serinletici hem sıhhat deposu 5 yaz çorbasını ve faydalarını söyledi.
Soğuk domates çorbası
Domates, salatalık, soğan, yeşil biber, 1 dilim ekmek içi, sirke, sarımsak ve zeytinyağı konularak hazırlanan bu çorba tam bir antioksidan ve vitamin deposudur. Domates C vitamini, potasyum, demir, likopen, A vitamini, posa içinde ne olduğu yardımıyla kalp sağlığı, bağırsak sağlığı, cilt güzelliği, göz sağlığı için mühim katkılar sağlar. Sigaranın vücuda vereceği hasarları azaltmaya destek sağlar. İçerdiği posa bağırsak çalışmasını kolaylaştırır. Ek olarak kanser oluşumunda rol oynayan özgür radikallerle savaşmaya antioksidan içinde ne olduğu yardımıyla destek olur.
Yoğurtlu soğuk çorba
Süzme yoğurt, nohut, buğday, zeytin yağı, nane kullanılarak hazırlanan oldukça ergonomik ve bir o denli da yararlı olan bu çorba yaz sofrasının baş tacı olmayı hakeder. Yoğurt varlıklı kalsiyum deposu olmasının yanında B vitaminleri, D vitamini, protein, iyot, A vitamini, E vitamini içerikleri yardımıyla kemik sağlığı ve sinir sistemi emek vermesi için gereklidir. Fermante bir ürün olması sebebiyle de bağırsak mikrobiyotası üstünde pozitif yönde tesiri vardır, dolayısıyla bağırsak sağlığı ve bağışıklık sisteminin korunmasında mühim rol oynar.
Soğuk semizotu çorbası
Semizotu, soğan, pirinç ve sarımsağın; yoğurt ve yumurta terbiyesiyle pişirilerek hazırlanıp soğuk içilen bu çorba gıda içinde ne olduğu kuvvetli bir yaz çorbasıdır. Semizotu A vitamini, B vitaminleri, C, E vitaminleri, beta karoten, potasyum, demir, magnezyum, çinko benzer biçimde vitamin ve mineralleri bolca oranda içeren mükemmel bir yaz sebzesidir. Ek olarak iyi bir omega 3 deposudur. Dolayısıyla bağışıklık sistemini güçlendirme, bağırsak çalışmasını düzenleme, kalp damar sağlığını koruma benzer biçimde vücut için mühim yararları vardır. Ek olarak oldukça düşük kalori ihtiva ettiği için zayıflamaya destek sağlar.
Soğuk pancar çorbası
Kırmızı pancar, yoğurt, sarımsak, zeytinyağı kullanılarak hazırlanan nefis bir yaz çorbasıdır. Pancar C vitamini, folat, fosfat, manganez, kalsiyum, potasyum benzer biçimde birçok vitamin ve mineral yardımıyla bağışıklık sisteminin güçlenmesinde mühim rol oynar, beyin ve bilişsel fonksiyonların en elverişli şekilde yürütülmesine destek sağlar. İçerdiği nitratın nitrik okside dönüşmesi damarlar üstünde pozitif yönde tesir yaparak gerilim düşmesine, fizyolojik performansın artmasına destek sağlar. Bağırsak sağlığı için oldukça mühim bir amino asit olan glutamin içinde ne olduğu de yüksektir, lif açısından varlıklı bir yapısı vardır.
Soğuk bezelye çorbası
Bezelye, kuru soğan, taze nane, yoğurt, sarımsak, köri, karabiber ve tavuk suyu ile hazırlanan tam bir sıhhat deposu olan güzel bir yaz çorba seçeneğidir. Bezelye iyi bir protein ve lif deposudur. İçerdiği varlıklı folik asit yardımıyla gebeliğe hazırlanan anne adayları için kıymetli bir sebzedir. Ek olarak C vitamini, polifenoller, alfa karoten içerikleri yardımıyla de cildin güzelleşmesi, metabolizmanın hızlanması ve mide şikayetlerinin azalmasına destek sağlar.

Son Dakika Haberler